top of page

Barokní perla Dolního Polvtaví. To je zámek Veltrusy

Foto: Kamil Kristen Brzák - THERESIAE RTM

Zámek Veltrusy postavený začátkem 18. století byl navržen italským architektem Giovannim Battistou Alliprandim a následně přepracován Janem Blažejem Santinim. Zámek si nechal postavit Václav Antonín Chotek, který si zdejší malebnou krajinu zamiloval.

 

Původně se zámku říkalo Ostrov kvůli tomu, že ho ze dvou stran obtékala ramena řeky Vltavy. K zámku se dalo dostat pouze přívozem. Další z původních názvů byl Ouholice podle sousední vesnice. Obec Veltrusy byla prapůvodně odděleny původním korytem řeky, které nakonec vyschlo. 

Na zámku Veltrusy se konal létě roku 1754 první vzorkový trh na světě, který je známý pod názvem "Velký trh tovarů království Českého". Svůj podíl na jeho uspořádání má habsburská císařovna Marie Terezie, která s manželem Františkem Štěpánem vyrazila na inspekční cestu po Čechách a Moravě. Zámek Veltrusy byl jednou ze zastávek. Pozval je hrabě Rudolf Chotek, který právě k této příležitosti první veletrh na světě, kde byly použity katalogy, uspořádal. Marie Terezie si se svým mužem tenkrát prohlédla předměty ze skla, textilu, výrobky zdejších železáren i papíren. Zboží bylo tehdy vystavováno na zámku i v přilehlých prostorách. Účelem akce bylo zviditelnit české manufaktury. Za své zásluhy získal Rudolf Řád zlatého rouna.

Hlavní zámecká budova s klasickými prohlídkami se návštěvníkům otevřela koncem července 2021, tedy 19 let po záplavách. Nabídky prohlídkových okruhů najdete na oficiálních stránkách zámku.

 

Zámek i všechny okolní stavby skončily při záplavách 2002 cca metr pod hladinou rozvodněné Vltavy. Tisíciletá povodeň celému areálu na dlouhá léta uškodila a o 11 let později přišla další, která se naštěstí zámku a jeho okolních budov nedotkla. Některé hospodářské objekty stále čekají na opravu, jiné už se opravy dočkaly.

Foto archiv: Kamil Kristen Brzák - THERESIAE RTM a Státní zámek Veltrusy

Zámek měl původně kratší křídla a špičatou střechu. Za Václava Antonína Chotka budova sloužila zejména k odpočinku a jako zázemí k lovu. Jeho nejmladší syn Rudolf se z ostrovního zámku rozhodl udělat rodové sídlo, což se projevilo na podobě zámku. Křídla hlavní budovy byla rozšířena a také byla přistavěna nová křídla. Ta nejprve byla přízemní, později bylo vybudováno i první patro. Následně byla propojena s hlavní budovou.

Kromě nich přibyly správní budovy i hospodářský dvůr, kde samozřejmě nechyběla sýpka, konírna, kravín nebo stodola. V bývalé sýpce dnes najdete pokladnu se suvenýry, v bývalém kravínu se nachází občerstvení a ubytovací prostory. Do konírny se ale dá i v současnosti i nahlédnout.

V rámci čestného dvora najdeme sousoší lovčích se psy a štolby s koňmi, což symbolizuje původní využití budovy jako loveckého zámku. Čestný dvůr uzavírá plot, na jehož pilířích stojí sochy z dílny barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Ztvárňují čtyři roční období a dvanáct měsíců.

Veltrusy patřily významnému hraběcímu rodu Chotků až do roku 1945. Posledními majiteli byli manželé Karel a Livia Chotkovi. Kvůli jejich kolaboraci s nacistickým režimem byl zámek na základě Benešových dekretů zestátněn. Během nucené správy na veltruském zámku fungoval program Lebensborn.

Tomuto tématu se věnuje prohlídkový okruh Aristokracie: Začátek konce, který se zaměřuje právě na období 20. století. Jako jediný ho můžete navštívit i mimo hlavní zámeckou sezónu.

bottom of page