top of page

Klasicistní Laudonův pavilon sloužil jako horní stavidlo

Foto:  Kamil Kristen Brzák - THERESIAE RTM

Výstavba Laudonova pavilónu trvala během let 1792-1797 podle návrhu klasicistního architekta Matyáše Hummela, který se inspiroval podobnou stavbou v anglickém Prior parku. Stavba nese jméno po význačném generálu Ernstovi Gideonovi von Laudonovi, který patřil mezi přátele rodiny Chotků a v okolí Veltrus se často zdržoval se svými armádami.

Základy pavilónu, které jsou tvořené klenutým můstkem, obsahují také stavidlo. Stavba plnila funkci horního (vpusťového) stavidla poté, co nechal Jan Rudolf Chotek vybudovat Mlýnský potok místo vyschlého říčního koryta.

Z obdélného půdorysu pavilónu vystupují na kratších stranách dva sloupové portály s trojúhelníkovými štíty, rámující vysoké půlkruhově sklenuté vchody s prosklenými dvoukřídlými dveřmi. K portálům vedou schody ohraničené zídkami. Stěny nad průplavem jsou členěny velkými okny, která jsou rozdělena dvěma iónskými sloupy, přičemž střední díl je převýšený a půlkruhově zaklenut.

Výzdoba pavilonu zachycuje výjevy, které jsou propojeny s vodou a vláhou. Jedná se o vodní přepravu, rybářství, sadařství a zemědělství, ke kterým je voda a vláha nezbytná. Je bohatě dekorativní a iluzorní.

Fotografie zachycují stav Laudonova pavilonu před opravou, ke které došlo až po povodních 2002.  Zchátralý byl již před těmito záplavami. Jedná se o první stavbu, která se dočkala opravy po roce 2002. 

Stavba není běžně přístupná veřejnosti, ale pouze v rámci prohlídkového okruhu Cykloprohlídka.

Laudon.png
bottom of page